Sprzedała alkohol nieletnim
Data publikacji 16.03.2010
Abstynencja wśród młodzieży to dzisiaj wyjątek. Młodzież podkreśla, że zdobycie alkoholu nie jest dla niej żadnym problemem. A przecież jego sprzedaż nieletnim jest w Polsce zabroniona. Zakaz łamany jest w wielu sklepach i barach. Wczoraj na terenie Turku mieliśmy właśnie przykład takiej nieodpowiedzialności. Sprzedany alkohol doprowadził 17-latka do stanu nieprzytomności. Młody chłopiec został zabrany do szpitala z podejrzeniem upojenia alkoholowego.
Wczoraj o godz. 12.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Turku
odebrał zgłoszenie o młodym mężczyźnie leżącym na ul. Browarnej.
Zgłaszający sugerował, że osoba ta jest pijana. Na miejscu został
skierowany patrol policji, który znalazł leżącą osobę. Okazało się, że
jest nim 17 letni chłopiec. Z uwagi na stan w jakim znajdował się
chłopiec, czyli upojenie alkoholowe na miejsce został wezwany lekarz.
Decyzja lekarza była natychmiastowa, chłopiec musi trafić do szpitala,
gdzie zostanie poddany odtruciu.
Przy znaleziony 17 latku stało jeszcze trzech jego kolegów wieku 16 i 17 lat. Ich zachowanie również wskazywało, że są pod działaniem alkoholu, co potwierdziło przeprowadzone badanie.
Policjanci postanowili ustalić skąd osoby nieletnie miały alkohol, gdzie go kupiły. Przecież na podstawie prawa "Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo". Rozpytani chłopcy oświadczyli, ze alkohol został im sprzedany w pobliskim barze. Co dziwne z ich wypowiedzi wynikało, że za podany alkohol nie zapłacili pieniędzmi, otrzymali go na tzw. ”kreskę” i kwota została wpisana w notes.
Funkcjonariusze, którzy zdobyli już wszystkie niezbędne dane udali się do wskazanego baru, gdzie zabezpieczyli przedmiotowy „ notes” oraz zapis monitoringu.
W sprawie tej zostanie wszczęte dochodzenie, jeśli potwierdzą się zeznania nieletnich sprzedawcy grożą poważne sankcje karne natomiast właściciel baru może się liczyć z cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Na zakończenie należy przypomnieć wszystkim sprzedawcą sklepów monopolowych, punktów gastronomicznych oraz ich właścicielom, że każde ujawnienie nabycia alkoholu przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia w danej placówce obligatoryjnie skutkować będzie wystąpieniem przez Policję do właściwego organu samorządowego (odpowiednio: wójta, burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W takim przypadku przedmiotowe zezwolenie odbierane jest obligatoryjnie. Bez znaczenia jest okoliczność, czy sprzedawca miał świadomość, że dokonuje sprzedaży osobie niepełnoletniej.
Przypominamy, że zgodnie z przepisem art. 18 ust 11 wskazanej ustawy przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne jego wydanie nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.
"Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
2) osobom do lat 18,
3) na kredyt lub pod zastaw.
2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy."
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
2) osobom do lat 18,
3) na kredyt lub pod zastaw.
2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy."