Aktualności

Pierwsza ofiara letnich kąpieli

Data publikacji 29.06.2009
zakaz_kapieli51 letni mieszkaniec Dzierżąznej to pierwsza ofiara letnich kąpieli. W piątek około godziny 13.30 mężczyzna utoną w trakcie kąpieli w zbiorniki wodnym. Na terenie zbiornika wodnego w miejscowości Dzierżązna powstałego po wyrobisku żwirowni obowiązywał zakaz kąpieli.

 

akcja_ratunkowa

 

 

W piątek w godzinach popołudniowych o mężczyźnie, który wpadł do wody w Dzierżąznej poinformował dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol Policji. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili, że 51 letni mieszkaniec miejscowości Dzierżązna wraz ze swoim bratem przyszli nad zbiornik połapać ryby. W trakcie pobytu nad wodą mężczyźni wypili 0,5 litra wódki. W pewnym momencie 51 latek postanowił wykąpać się w zbiorniku, który jest pozostałością po wyrobisku żwirowni. Po dopłynięciu do połowy zbiornika nagle zniknął pod powierzchnia wody i nie wypłynął. Z nieustalonych do chwili  obecnej przyczyn mężczyzna utonął. Ciało mężczyzny zostało odnaleziono i zabezpieczone w Prosektorium ZOZ Turek. Do zaistnienia tej tragedii mógł się przyczynić alkohol, który przed kąpielą spożywał 51latek.

 

W ty miejscu zwracam się  z gorącym apelem o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kąpieli i zabaw nad wodą.
Pragę przedstawić kilka ważnych zasad i reguł jakimi powinniśmy kierować się w trakcie pobytu nad wodą.

 

  • K¡PIEMY SIÊ TYLKO NA K¡PIELISKACH STRZEŻONYCH.

Wiemy, że woda nawet ta niepozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Statystyki jednoznacznie ukazują, iż większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

  • NIGDY NIE PŁYWAJ SAM.

Najlepiej wchodź do wody z osobą towarzyszącą. Wówczas zawsze jak będziesz potrzebował pomocy możesz być pewien, że nie zostaniesz niezauważony. Jeśli jesteś sam, to poproś kogoś by obserwował cię jak będziesz w wodzie.

  • NIE WCHODŹ DO WODY, GDY JESTEŚ POD WPŁYWEM ALKOHOLU.

Alkohol, narkotyki dodają ludziom odwagi, czego konsekwencją może być przeliczenie się ze swoimi siłami. W dodatku używki przyczyniają się do osłabienia organizmu, pogarszają koordynację ruchową, co w rezultacie zmniejsza zdolności pływackie i może się przyczynić do szybkiego utonięcia.

  • NIE WYPŁYWAJ DALEKO OD BRZEGU.

Wypływanie daleko od brzegu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie, ratownikowi zajmie dużo czasu na dopłynięcie do ciebie. Płynąc na kąpielisku wzdłuż brzegu jesteś stale obserwowany i w razie zagrożenia możesz zawsze liczyć na szybką i skuteczną pomoc ratownika.

  • NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI.

To tylko 20-60 sekund i twoje dziecko jest pod wodą. Pamiętaj ratownik jest odpowiedzialny za doglądanie ciebie, twoich dzieci oraz innych osób kąpiących się. Nawet najlepszy ratownik nie jest w stanie upilnować wszystkich-dlatego pomóż mu.

  • NIE SKACZ DO NIEZNANEJ WODY.

Przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość wody i dno. Nie skacz do wody płytszej niż 2,5 metra.

  • PRZESTRZEGAJ REGULAMINU K¡PIELISKA.

Znajdując się na basenie, kąpielisku czy plaży poświęć chwilę czasu na przeczytanie regulaminu, który tam obowiązuje. Dowiesz się m.in., jaki sposób można korzystać z obiektów znajdujących się na teranie kąpieliska, kto zarządza kąpieliskiem, kiedy jest czynne, kto czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się.

PAMIÊTAJ!!!

-jeżeli przed chwilą zjadłeś posiłek, nie wchodź do wody,

-rozgrzany grą w piłkę lub dłuższym opalaniem nie wskakuj do wody,

-przed kąpielą skorzystaj z natrysku, jeżeli go nie ma, to ochłodź kark, klatkę piersiową i głowę wodą,

-w trakcie kąpieli nie krzycz, nie hałasuj, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest ci ona potrzebna,

-jeśli cię chwycą dreszcze, wyjdź natychmiast z wody,

-stosuj się do wskazówek ratownika.

Powrót na górę strony