Rywalizację dzielnicowych czas... kontynuować!
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Kozłowski podczas ceremonii rozpoczęcia zawodów zwrócił uwagę na dużą rolę tego typu rywalizacji dla rozwoju zawodowego policjantów wszystkich formacji. Docenił także wsparcie dla organizowanych zawodów ze strony Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Wielkopolskiego, reprezentowanego na uroczystości przez Sekretarza Zarządu Wojewódzkiego młodszego aspiranta Przemysława Postaremczaka. Przedstawiciel Związków Zawodowych podkreślił w swym wystąpieniu dużą wagę jaką struktury związkowe przywiązują do realizacji podobnych przedsięwzięć i zapewnił o wsparciu dla kolejnych tego typu inicjatyw.
O skali przedsięwzięcia w województwie wielkopolskim niech świadczy fakt, iż w pierwszym etapie zawodów na poziomie komend miejskich i powiatowych Policji wzięło w nich udział niemal 840 policjantów, spośród których wyłoniono 64 najlepszych, dzisiaj walczących o prymat w całym województwie. Zwycięzca i zajmujący drugą lokatę zyskają, poza nagrodami, także przywilej, ale i obowiązek reprezentowania wielkopolskiego garnizonu Policji na zawodach ogólnokrajowych, które odbędą się w dniach od 21 do 23 października bieżącego roku w Szkole Policji w Katowicach. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym reprezentant z Wielkopolski – mł. asp. Dariusz Czekała z Komendy Powiatowej Policji w Turku, zajął w tych zawodach doskonałe, choć trochę nieszczęśliwe, czwarte miejsce. Miejmy nadzieję, że jego następcy dopiszą kolejne chlubne karty do tej historii.
Dzisiaj rozgrywane zawody na poziomie wojewódzkim zostały podzielone na dwa etapy – konkurencje, których połączone rezultaty wskażą najlepszych. Pierwszą konkurencją był test wiedzy zawodowej obejmujący szeroko rozumianą problematykę służby prewencyjnej. Następnym etapem była symulacja przyjęcia klienta – mężczyzny, właściciela baru, zgłaszającego wybicie szyby przez klienta w swym lokalu. Konkurencja ta jest niezwykle ważna, gdyż zwraca szczególną uwagę na szereg umiejętności i doświadczenie jakim powinien dysponować policjant służący na stanowisku dzielnicowego, a które jest dostępne dopiero po wielu latach służby prewencyjnej. To jeden z wielu powodów, dla których dzielnicowi uznawani są za jeden z głównych filarów nie tylko służby prewencyjnej, ale całej formacji Policji.