Kolizja w Olszówce. Sprawca na "podwójnym gazie".
W dniu 26 czerwca 2016 roku po godzinie 18.00 w miejscowości Olszówka kierujący samochodem osobowym marki Opel Zafira na prostym odcinku drogi podczas wyprzedzania uderzył w samochód marki BMW. Sprawca kolizji nie zatrzymał się i pojechał dalej, jednak w miejscowości Przykona stracił panowanie nad samochodem, złapał pobocze i wpadł w poślizg.
Kierujący samochodem BMW, który cały czas jechał za sprawcą powiadomił policjantów, dzięki temu nie zdołał on zbiec z miejsca zdarzenia.
Policjanci którzy przyjechali na miejsce zbadali stan trzeźwości kierującego Oplem Zafirą, który miał w wydychanym powietrzu 1,41 mg/dm3, co daje prawie 3 promile alkoholu !!! Do tego w trakcie kontroli policjanci ustalili, że sprawca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty z art. 178A §1 kodeksu karnego.
W czasie przesłuchania 34-latek z terenu powiatu tureckiego przyznał się do kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i dobrowolnie poddał się karze.
Należy pamiętać, że w przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi :
· grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
· Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
· Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.