Aktualności

Szkolenie o dopalaczach dla pracowników ZOZ Turek

Data publikacji 13.09.2016

dsc_3631_1024x687

W dniu 9 września 2016 roku policjant  Zespołu do spraw Nieletnich z turkowskiej komendy uczestniczył w szpitalu w Turku w szkoleniu,  którego tematem było "Dopalacze" - czym są i jak działają. Organizatorem spotkania była  Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku.

 

W piątek w dniu 9 września asp. Krzysztof Bukowiecki z Zespołu Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Turku uczestniczył w szkoleniu zorganizowanym przez Stację Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku dla pracowników ZOZ w Turku. Szkolenie poprowadził lek. med. Alfred Rajczyk, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku.  Uczestnikom szkolenia przekazano aktualną wiedzę na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych.  Pani Elżbieta Piąstka z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Turku omówiła w jaki sposób uzależnienie wpływa na funkcjonowanie rodziny, jak uzależnienie od dopalaczy może zniszczyć życie rodzinne.

Informacje o rzeczywistym statusie prawnym „dopalaczy” i konsekwencjach prawnych  przekazał asp. Krzysztof Bukowiecki z KPP w Turku.

Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Zwalczając ten proceder Policja współpracuje z Państwową Inspekcją Sanitarną. Każda informacja wpływająca do Policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy jest dokładnie sprawdzana. Miejsca, w których może dochodzić do handlu dopalaczami, są kontrolowane przez policyjne patrole. 

Policjanci regularnie asystują pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy kontrolach punktów sprzedaży dopalaczy oraz zabezpieczeniu podejrzanych specyfików, które następnie są poddawane szczegółowym badaniom. 

Niezależnie od działań Policji i Sanepidu ważnym jest przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizny i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!


 

 {galeria}STRONA_GLOWNA/szkolenie dopalacze szpital{/galeria}

Powrót na górę strony