Policjanci ostrzegają - Uważajmy w lesie, aby się nie zgubić!
Łatwo zgubić się w lesie rosnącym na terenach nizinnych. Brakuje tamwyraźnych punktów orientacyjnych. Dlatego planując grzybobranie warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć kłopotów:
• do lasu najlepiej wybrać się w towarzystwie, a nie samemu.Szczególnie dotyczy to osób starszych. W razie wypadku możemy wówczas liczyć na szybką pomoc.
• zawsze należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy.
• należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, w plecaku czy torbienie może zabraknąć: kurtki przeciwdeszczowej, podstawowych materiałów opatrunkowych oraz jedzenia i wody.
Szczególnie ważne są napoje. Wystarczy, już kilka godzin bez wody, by u osoby błądzącej w lesie, w silnym stresie, doszło do wyczerpania organizmu i odwodnienia. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej, stanowi to zagrożenie dla zdrowia. Gdy stracimy poczucie orientacji możemy skorzystać z kilku metod, by ją odnaleźć. Najlepszym rozwiązaniem, będzie zabranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego. Po pierwsze możemy go wykorzystać do wezwania pomocy a nawet określić swoją pozycję na mapie za pomocą nawigacji GPS. To pomoże również wzywanym służbom ratunkowym.
Jeśli nie mamy telefonu, pozostają metody tradycyjne. Jak radzą leśnicy i znawcy przyrody, jeżeli jesteśmy blisko strumienia, możemy iśćwraz z jego nurtem. Strumień wpadnie w końcu do większej rzeczki, na której z kolei może znaleźć się most lub w pobliżu będzie biegła droga. Obserwujmy przyrodę. W wyjściu z opresji pomoże określenie stron świata.Warto np. przyjrzeć się drzewom. Jest sporo prawdy, w tym, że mech porasta północne części pni. Są one mniej nasłonecznione. Wiadomo też, że mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej. Jednak najlepszymdrogowskazem jest słońce. Kojarząc jego miejsce na nieboskłonie z godziną, możemy określić strony świata.
Przede wszystkim nie panikujmy i starajmy się postępować racjonalnie. Nasz kraj jest stosunkowo gęsto zaludniony i przy odrobinierozsądku, uzyskamy pomoc.
Źródło: KGP