By majówka była bezpieczna
Okres nadchodzącego „długiego weekendu” może charakteryzować się wzrostem liczby popełnianych przestępstw i wykroczeń. Dotyczy to zwłaszcza niektórych kategorii przestępstw takich jak kradzieże kieszonkowe i kradzieże z włamaniem. Dlatego też pragniemy przypomnieć podstawowe zasady, które szczególnie w tych dniach powinny być przestrzegane i stosowane.
W okresie bezpośrednio poprzedzającym pierwszy majowy weekend więcej osób stara się zrobić zakupy poprzedzające ten krótki wypoczynek lub zaplanowane wyjazdy z domu.
Dlatego też wybierając się na zakupy pamiętaj:
- parkując samochód na parkingu przed sklepem nie pozostawiaj w nim dokumentów, saszetki z pieniędzmi, cennych przedmiotów, które wabią złodzieja,
- zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach,
- pilnuj swojej torebki i portfela,
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,
- nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,
- pieniądze, czeki, karty płatnicze oraz klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu,
- zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie bądź w środkach komunikacji publicznej.
Pamiętaj! Kieszonkowiec to osoba, która niczym nie wyróżnia się w tłumie i nie wygląda na przestępcę!
Jeżeli wyjeżdżasz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie pozamykać okna i drzwi wejściowe do mieszkania bądź domu. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania twojej nieobecności oraz poprosić ich o zabieranie włożonych w drzwi ulotek – świadczą one o nieobecności domowników. Pamiętaj również o obowiązku upewnienia się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne i gazowe są odpowiednio zabezpieczone.
Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży
Jak zwykle podczas „długiego majowego weekendu” wzrasta natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami, dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.
Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów, jak wiemy, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:
- Dobry stan techniczny pojazdu.
- Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.
- Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).
- Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
- Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
- Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.
Kierowco pamiętaj! Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!
Mając na uwadze bezpieczeństwo, w tym okresie, wszystkich użytkowników dróg policjanci apelują, aby przed wyjazdem w trasę sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy wypoczęci. Dostosujmy prędkość jazdy do panujących warunków na drodze. Uwzględnijmy również warunki pogodowe.