Bezpieczen ferie w powiecie tureckim
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku szkolili dzieci na jak należy zachować się na zamarzniętych akwenach wodnych. Ćwiczenie odbyły się w na terenie PSP w Turku.
W związku z tym, że zbliżają się ferie, trzeba pamiętać o tym, że lód jest dla nas niebezpieczny. Szczególnie zagrożone są natomiast dzieci, które mogą bawić się w pobliżu zbiorników wodnych. W praktyce nie istnieje pojęcie „bezpiecznego lodu”, każda pokrywa lodowa niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla ludzi poruszających się po niej.
ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE
- Unikaj przeciążenia lodu – zbyt duża liczba osób na tafli lodowej może spowodować jego załamanie,
- Pamiętaj o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu; śnieg przykrywa i maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej, utrudnia to, a nawet uniemożliwia ocenę sytuacji. Często po opadach śniegu widoczne są tylko większe nierówności – są one jedynymi oznakami zmian charakteru zlodzonej powierzchni,
- Przed wejściem na lód upewnij się o jego grubości (grubość gwarantująca Twoje bezpieczeństwo to minimum 15 cm),
- Przebywając na zamarzniętym akwenie nie trzymaj rąk w kieszeniach, gdyż utrudni to próby Twojego ratowania w wypadku załamania się tafli lodowej,
- Po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć.
NAJLEPIEJ nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów. Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, itp. jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej.
Co roku pod lodem ginie kilkaset osób, w większości są to wędkarze. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności.
ZAPAMIĘTAJ:
- Najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny.
- W razie pękania pod Tobą lodu staraj się zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na im, co spowoduje rozłożenie Twojego ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni).
- Jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie, odradź mu przebywanie na nim.
- W razie pęknięcia lodu i tonięcia osób nie wpadaj w panikę, lecz działaj rozważnie i zdecydowanie.
- Należy dobrze zastanowić się, zanim wejdziemy na lód. Zabawa na cienkim lodzie może zakończyć się tragicznie. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie zostawiać ich samych w pobliżu zamarzniętych jezior. Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Pod żadnym pozorem dzieci nie mogą same bawić się na zamarzniętych akwenach.
Gdy lód się załamie…
- Pierwszy zimowy lód załamuje się w kształt gwiazdy, a z przedwiosennym ociepleniem rozsypuje się w drobne grudki, tzw. kaszę. W pierwszym wypadku, gdy zdarzy się nam wpaść do wody, należy przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i spokojnie wzywać pomocy, unikając wszelkich prób wydostania się na pewniejszą powłokę. W drugim przypadku postępujemy odwrotnie: należy jak najszybciej dostać się do trwalszej pokrywy i nie wychodząc na lód, oczekiwać ratunku.
- Ratując człowieka spod lodu nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Osoby, które będą nam udzielały pomocy nie mogą podchodzić zbyt blisko.
- Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu (konar drzewa, pasek, szalik czy kurtka), położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się wolno wyciągać go na lód. Poszkodowanemu, który został wyciągnięty z zimnej wody, należy udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Uratowanego trzeba jak najszybciej przenieść w ciepłe miejsce, a następnie przebrać w suchą bieliznę i odzież. Trzeba zadbać, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. Należy pamiętać, aby dać mu do picia ciepłą herbatę czy kawę – nigdy alkohol. Najlepiej wezwać lekarza.
- Pamiętajmy, by nie polewać takiej osoby ciepłą wodą, gdyż może to wywołać szok termiczny.
- Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.
Organizatorami inicjatywy była Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Turku i Komenda Powiatowa Policji w Turku.