Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga, włamania do mieszkań !!!

Data publikacji 18.04.2019

Wczoraj zgłoszono policjantom kolejne włamanie do mieszkania na Osiedlu Wyzwolenia w Turku. Sprawca działał w godzinach dopołudniowych, podczas nieobecności lokatorów. To już kolejne włamanie w ciągu ostatniego miesiąca. Apelujemy aby o wszystkich niepokojących, nietypowych sytuacjach w pobliżu bloków, osiedli domków jednorodzinnych niezwłocznie informować Policję.

Do włamania doszło wczoraj pomiędzy godziną 6.00 a 17.00. Sprawca dostał się do mieszkania poprzez wyłamanie wkładki zamka i ukradł pieniądze oraz biżuterię. W dniu 25 marca br. doszło do dwóch włamań na Osiedlu Wyzwolenia i ul. Jędrzejewskiego w Turku. Do każdego z tych włamań doszło w ciągu dnia.

Włamywacze najczęściej wchodzą drzwiami - próba wejścia do obiektu (mieszkania) przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho. Nie zmienia to faktu, że do włamań dochodzi również przez małe piwniczne okienka lub niezabezpieczone okna.

Co ważne, bywa tak, że złodzieje jeszcze przed włamaniem pod pretekstem sprzedaży różnych artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112.

Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:

  1. wygląd solidnie wykonanych drzwi (dobry skutek dają drzwi podwójne),
  2. solidne, atestowane zamki,
  3. dobry system alarmowy,
  4. wzmocnienia: blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą (konieczność stosowania hałaśliwych narzędzi), zapornica drzwiowa (łańcuch umożliwiający uchylenie i blokowanie drzwi), wizjer,
  5. „symulatory obecności”, które będą zapalały światło w mieszkaniu podczas nieobecności mieszkańców.

Pamiętaj!

Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Dobre rady

  1. Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.

  2. Zamontuj w drzwiach atestowane zamki,

  3. Nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu,

  4. Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.

  5. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.

  6. Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.

  7. Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.

  8. Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!

ZAUFAJ SĄSIADOM I POLICJI !!!

Powrót na górę strony