Policjanci ostrzegali przed dopalaczami
Funkcjonariusz oraz przedstawicielka Sanepidu z Turku spotkali się z młodzieżą w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Głównym tematem rozmów były zagrożenia płynące z eksperymentowania ze środkami odurzającymi i substancjami niewiadomego pochodzenia oraz składu, popularnie nazywane dopalaczami. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
W ubiegłym tygodniu w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają policjanci z Turku wraz z pracownikiem sanepidu Panią Kamilą Frątczak przeprowadzili spotkaniem z uczniami pierwszych klas Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Mówili o negatywnym wpływie dopalaczy i narkotyków na ludzki organizm. Przypominali, że dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. Są to bardzo niebezpieczne substancje, których używanie jest często bagatelizowane, tymczasem specyfiki te doprowadziły już do zgonu wielu osób. Należy wiedzieć, że zawarte w dopalaczach związki chemiczne są po porostu truciznami, które w dosłowny sposób potrafią zabić.
Także w ubiegłym tygodniu policyjny profilaktyk sierż.sztab. Robert Węs uczestniczył w wywiadówce zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku. Policjant opowiadał zgromadzonym o niebezpieczeństwach, z którymi może się spotkać młody człowiek, o środkach odurzających, substancjach psychotropowych, a także uzależnieniach. Informował również, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków i dopalaczy.
Podczas spotkania policjant zaprezentował zawartość profilaktycznej walizki narkotykowej. Narzędzie to służy do edukowania dorosłych - rodziców, nauczycieli i pedagogów. Pokazanie rodzicom substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinna wzmóc ich czujność. Edukacyjny kuferek zawiera atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku oraz przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających