Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PROFILAKTYKA NAD WODĄ

Data publikacji 14.08.2020

Już po raz kolejny dzielnicowi i policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KPP w Turku przeprowadzili działania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają". Swoje działania prowadzili wspólnie z ratownikami WOPR odział Turek.

Policjanci z Wydziału Prewencji i ratownicy z Miejsko-Powiatowego Oddziału WOPR w Turku na terenie kąpieliska w miejscowości Dąbrowa przeprowadzili działania informacyjno – edukacyjne.  Całe przedsięwzięcie ukierunkowane było na zwiększenie świadomości o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Tłumnie wypoczywającym plażowiczom dzielnicowi i ratownicy rozdając ulotki przypominali o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. Działania prowadzono w ramach akcji informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września. Dodatkowo w ramach prowadzonych działań policjanci przekazywali ulotki dotyczące zagrożeń płynących z zażywania środków odurzających i substancjami niewiadomego pochodzenia. Działania wpisują się w szeroko prowadzoną kampanię pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Pamiętajmy !!!

Wybierajmy jedynie strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, unikajmy natomiast różnego rodzaju glinianek, stawów czy żwirowisk. Pamiętajmy również, że na odcinkach szlaków żeglugowych, w pobliżu portów, mostów, zapór itp. kąpiel jest szczególnie niebezpieczna. Przebywając na terenie kąpieliska, przestrzegajmy jego regulaminu, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.

Zachowujmy ostrożność również podczas wypoczynku nad wodą, na przykład podczas spacerów lub łowienia ryb. Przebywanie nad wodą po zmroku, samemu, w razie wypadku znacznie zmniejsza nasze szanse na ratunek. Zwracajmy także szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Pamiętajmy również, że nasze rzeczy pozostawione na brzegu mogą stać się łatwym łupem złodziei. Nie pozostawiajmy bez opieki zwłaszcza cennych przedmiotów – telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, itp.

Powrót na górę strony