ZACHOWAJ TRZEŹWOŚĆ - BĄDŹ BEZPIECZNY
Przepiękna, słoneczna pogoda sprzyja wszystkim wypoczywającym. Dla wielu osób wypoczynek i relaks to też moment, by sięgnąć po alkohol, który pozornie rozluźnia, wprowadza w przyjemny nastrój. Wydaje nam się również, że alkohol ułatwia kontakty towarzyskie. Należy jednak pamiętać o tym, że alkohol zażywany w nadmiarze i w nieodpowiedzialny sposób stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Upalne dni sprzyjają wyjazdom nad morze lub jezioro. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Wypoczywając z dziećmi nie spuszczajmy ich z oczu. Często, by się zrelaksować i ugasić pragnienie sięgamy po alkohol. Pamiętajmy, że nawet po najmniejszej dawce alkoholu nie należy wchodzić do wody. Kąpiel, choćby po jednym, „małym piwku” to potencjalne zagrożenie. Maleje wówczas zdolność realnej oceny sytuacji. Po spożyciu alkoholu nabieramy odwagi, więc jesteśmy bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. Przebywanie nad wodą często wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem na słońcu. Opalanie pod wpływem alkoholu bardzo często kończy się zaśnięciem, co zwiększa ryzyko oparzeń i udarów. Przestrzegamy również przed korzystaniem ze sprzętów pływających pod wpływem alkoholu.
Drodzy Rodzice!
Pamiętajcie, że nawet w wakacje jesteście wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Nagminne i niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez dorosłych mających pod opieką dzieci. W trakcie wypoczynku niewinnym wydaje się wypicie piwa na plaży, bądź wina do obiadu. Nawet mała ilość alkoholu osłabia naszą zdolność reakcji i logicznego myślenia. Pamiętajmy, że opiekując się swoimi dziećmi powinniśmy zachować trzeźwość umysłu. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy nasze dziecko będzie wymagało pomocy. Lekkomyślne zachowania powodują, że każdego dnia ginie wiele osób. Dajmy dobry przykład i zwracajmy uwagę osobom, które postępują w niewłaściwy sposób. Informujmy o tym odpowiednie służby, ponieważ takie zachowanie może uratować komuś życie.
Zwrócić należy również uwagę na młodzież, która również korzysta z różnych form wypoczynku. Bardzo często wakacyjny wyjazd z rówieśnikami to okazja do wypicia alkoholu przez nastolatków. Dla nich spróbowanie alkoholu to wejście w dorosłość. Często też presja rówieśników, chęć przypodobania się innym, wzmocnienie poczucia własnej wartości powodują, że młodzież sięga po alkohol.
Spożycie alkoholu pierwszy raz najczęściej kończy się zatruciem alkoholowym. Nietrzeźwy nastolatek, chcąc zdobyć szacunek rówieśników podejmuje ryzyko. Zdarza się, że ośmielona alkoholem młodzież siada za kierownicą samochodu, również bez uprawnień. Nastolatki podejmują także ryzykowne zachowania seksualne. Tego typu sytuacje doprowadzają do wielu nieszczęść i wypadków.
Liczby nie kłamią.
Od początku wakacji na terenie wielkopolski utonęło 13 osób. W ostatni weekend woda odebrała życie 4 osobom. W większości przypadków znajdowały się one pod wpływem alkoholu.
Dlatego wielkopolscy policjanci apelują! Zachowaj rozsądek i trzeźwy umysł.
Izabela Czerwińska - Wydział Prewencji KWP w Poznaniu/IL