Bezpieczny powrót do szkoły
Wakacje dobiegły końca, czas więc przywitać nowy rok szkolny. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o zagrożeniach, które mogą nas w tym czasie spotkać.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym, policjanci wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego będą prowadzić wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą m.in. miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu.
Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
-
Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
-
Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.
-
Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
-
w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
-
Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
-
Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
-
Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
Młodzież powinna pamiętać o właściwym postępowaniu i zachowaniu zgodnym z obowiązującymi zasadami prawa i współżycia społecznego w trakcie pobytu w szkole oraz w czasie wolnym. Bywa często, że zmiana szkoły, otoczenia, poznanie nowych rówieśników, a co za tym idzie chęć im zaimponowania sprawia, że młodzież zapomina o tych podstawowych zasadach oraz obowiązkach wynikających przede wszystkim z „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”łamie przepisy prawa tym samym dopuszcza się czynów karalnych lub swoim zachowaniem przejawia demoralizację. Przykładami demoralizacji wśród nieletnich są:
-
niesystematyczne uczęszczanie do szkoły,
-
wagary, inne zaniedbywanie nauki,
-
niestosowne zachowanie się w szkole i poza szkołą,
-
dłuższe przebywanie poza domem bez kontroli.
Każdy przejaw demoralizacji czy popełniony przez nieletniego czyn karalny staje się przedmiotem zainteresowania sądów rodzinnych a także konsekwencjami nieodpowiedniego zachowania. Wobec nieletniego sąd rodzinny może orzec:
-
udzielić upomnienia,
-
zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia,
-
ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,
-
ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia dla nieletniego,
-
zastosować nadzór kuratora,
-
skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczych, terapeutycznym lub szkoleniowym,
-
orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej albo ośrodku szkolno-wychowawczym,
-
orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,
-
zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.