Nie bądźmy obojętni na osoby zagrożone wychłodzeniem
Okres jesienno zimowy jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, samotnych czy w podeszłym wieku. Kiedy na dworze panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.
W tym okresie policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę. Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania dla mundurowych.
Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. Zgłoszenia można przekazywać pod numerem alarmowym 112.
Nasz reakcja może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Wystarczy odrobina życzliwości i pomocna dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obojętnie obok osób, którym grozi wychłodzenie.