Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAŻAJMY NA SMS-y OD OSZUSTÓW

Data publikacji 05.08.2021

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej cyberprzestępcy powrócili do oszustwa związanego z sms-em zawierającym prośbę o uregulowanie należności.

      Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do wcześniej opłacanego rachunku i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Ofiarami takiego przestępcy w dniu wczorajszym padły dwie mieszkanki naszego powiatu.

     Jedna z nich na swój numer telefonu otrzymała wiadomość SMS o treści: „PGE: Prosimy uregulować należność: https://rebrand.ly/platnosc-pge-32hhaq” z numeru 514074051. Spiesząc się bezwiednie kliknęła w link a następnie po wyborze własnego banku dokonała uregulowania płatności w kwocie 3,24 PLN. Dopiero wieczorem po ponownym zalogowaniu się na rachunek bankowy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta tracąc oszczędności w kwocie ponad 40 tys. zł . Druga z nich z kolei straciła ponad 10 tys. zł w analogiczny sposób działania sprawcy.

     Pamiętajmy zatem, że telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.Gdy otrzymujemy sms-y z nieznanych źródeł lub o dziwnej treści korespondencję, których się nie spodziewamy, może to znaczyć, że my lub ktoś kto posiadał nasze dane kontaktowe był nieostrożny i teraz ktoś inny usiłuje te dane wykorzystać w celu niezgodnym z prawem. Przeważnie chodzi o wyłudzenie pieniędzy lub pozyskanie naszych danych wraz z numerem konta rachunku bankowego.

Podstawowe zasady, o których w takich przypadkach należy pamiętać:

1. Nikt nie daje nic za darmo! Udział w bezpłatnej loterii i szybka wygrana to absurd, gdyż funkcjonowanie darmowej loterii mija się z celem. Koszty operacyjne, które należy pokryć w celu odebrania wygranej to kwota, którą traci się na rzecz oszustów, a wygranej nigdy się nie otrzyma.  Podawanie naszego numeru konta bankowego celem przelania rzekomej wygranej, też skutkuje przekazaniem istotnych danych personalnych sprawcom tzw. phishingu.

2. Nie należy wierzyć w wiadomości, w których znajduje się informacja, że pod wskazanym adresem są kompromitujące nas materiały. W takiej sytuacje możemy stracić pieniądze na wysyłanie sms-ów lub w gorszym przypadku zainfekować nasz komputer złośliwym oprogramowaniem.

3. Ważne jest również by nie wziąć udziału w przestępstwie zwanym popularnie praniem pieniędzy. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z prośbą o pomoc w przesłaniu pieniędzy, np. od kontrahentów z wykorzystaniem transferu pieniężnego Western Union, po uprzednim potrąceniu np. 5% prowizji dla siebie, należy natychmiast potraktować to jako próbę zwerbowania do procederu „prania pieniędzy”.

Powrót na górę strony