Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedajesz rzeczy na OLX i Vinted? Uważaj na oszustów!

Do Komendy Powiatowej Policji w Turku zgłosiły się kolejne dwie kobiety oszukane poprzez OLX i Vinted. W wyniku działania oszustów straciły ponad 5000 zł. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów.

Policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych OLX.pl, Vinted. Oszuści informując o otrzymaniu pieniędzy za wystawiony towar wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych fałszywych stronach tracimy dostęp do konta.

Pierwsza z pokrzywdzonych po wystawieniu oferty sprzedaży sukienki na Vinted otrzymała w wiadomości prywatnej informację, że użytkownik dokonał zakupu przedmiotu i prosi o wskazanie adresu e-mail. Po przekazaniu e-maila otrzymała wiadomość z informacją, ze należy zatwierdzić zamówienie, aby odebrać środki. Kobieta kliknęła w załączony w wiadomości link, po czym została przekierowana na stronę, gdzie wybrała swój bank. Na stronie łudząco przypominającej stronę banku  wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej, nr PESEL oraz kod weryfikacyjne, który otrzymała w wiadomości SMS. Następnie kobieta otrzymała wiadomość z banku, że inne urządzenie zostało dodane jako zaufane i zaczęła otrzymywać powiadomienia o wykonywanych transakcjach na rachunku bankowym. To wzbudziło podejrzenie, dlatego zadzwoniła na infolinię banku, gdzie poinformowano, że w bankomacie w Warszawie z konta wypłacono 2000 zł.

Do drugiego oszustwa doszło poprzez OLX. Pokrzywdzona po wystawieniu oferty sprzedaży butów otrzymała przez komunikator WhatsApp wiadomość od osoby, która zainteresowana jest kupnem. Osoba zdecydowała się na zakup i napisała, że zamówi przedmiot przez OLX i opłaci kuriera. Następnie pokrzywdzona kliknęła w link, który otrzymała w wiadomości. Link przekierował na stronę, na której wybrała swój bank. Także w tym przypadku pokrzywdzona na fałszywej stronie banku wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej, numer karty bankomatowej i kod CCV. Gdy w kolejnym dniu skontaktowała się z infolinią banku, uzyskała informację, że w bankomacie we Wrocławiu wypłacono z rachunku 3300 zł.

Sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

 

Powrót na górę strony