Działania policjantów ruchu drogowego skierowane na rowerzystów
Działania policjantów ruchu drogowego skierowane na rowerzystów Rowerzyści zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu. W związku z ostatnimi tragicznymi zdarzeniami drogowymi z ich udziałem na naszym terenie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Turku w dniach 19.09. i 21.09. przeprowadzili działań własnych mających na celu sprawdzenie przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierujących jednośladami jak i kierujących pojazdami wobec rowerzystów. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.
Rowerzysta, który ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów, obowiązany jest do korzystania z nich. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły jak na jezdni, tzn. należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością. W przypadku braku wymienionych dróg rowerzysta może poruszać się po jezdni.
Należy pamiętać, że:
- Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany.
- Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.
Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.
Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Brak obowiązkowego wyposażenia roweru stanowi wykroczenie zagrożone mandatem karnym w wysokości do 3 000 zł. Warto przypomnieć, że rower obowiązkowo powinien być wyposażony w: z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec, w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o respektowanie przepisów oraz o wzajemny szacunek. Funkcjonariusze Turkowskiej Komendy podobne działania będą przeprowadzali cyklicznie, natomiast podczas codziennej służby w ramach działań doraźnych także rowerzyści jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego będą w ich szczególnym zainteresowaniu.