Aktualności

KATEGORYCZNE NIE DLA NARKOTYKÓW!

Data publikacji 13.08.2024

Jak dobrze wiemy okres wakacyjny to czas, który sprzyja ryzykownym zachowaniom zwłaszcza wśród młodzieży, które bardzo często są "inspirowane" działaniem rówieśników. W dniu dzisiejszym funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Turku Policji wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku przeprowadzili działania informacyjno-edukacyjne pozwalające na zrozumienie zagadnień związanych z problematyką narkotykową.

Podczas działań policjanci i pracownicy Sanepid-u edukowali przechodniów w zakresie  szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W trakcie przeprowadzanych rozmów z lokalnym społeczeństwem szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia  jakie niesie ze sobą zażywanie, a bardzo często "eksperymentowanie" ze środkami psychoaktywnymi i spożywaniem alkoholu. Oczywiście nie obyło się bez "praktyki" czyli wykorzystania z narkogogli i alkogogli. Symulowany świat oczyma osoby będącej pod działaniem substancji psychoaktywnych był dla wielu ogromnym zaskoczeniem i jednocześnie okazją do " obejrzenia" rzeczywistości osoby znajdującej się pod działaniem takich substancji.

Przeprowadzone działania to również dawka edukacji dla osób, których dzieci mogą po raz pierwszy mieć kontakt z narkotykami. Z uwagi na fakt, że takie substancje stały się dostępne w wielu miejscach funkcjonariusze, jak również pracownicy SANEPID-u omówili zainteresowanym co zrobić w takiej sytuacji, gdy jako rodzice będą mieć z tym do czynienia.

W stworzonym punkcie informacyjnym przede wszytskim można było dowiedzieć się czym jest uzależnienie, które tak naprawdę niezależnie od rodzaju substancji psychaktywnej czy odurzającej definiuje się tak samo.

A czy Ty wiesz czym jest uzależnienie? Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których wtraźną przewagę zyskują zachowania związane z przyjmowaniem substacncji psychoaktywnych.Dla człowieka uzależnionego nie ma ważniejszej czynności, a wszystkie inne sprawy przechodzą na drugi plan. Potrzeba przyjęcia substancji staję się tak silna, że wszystko inne staję się nieważne. Uzależnienie bardzo szybko przybiera formę utraty samokontroli, która jest głównym objawem nałogu. Nadużywanie substancji odurzających, jak i psychoaktynych,wpływa negatywnie na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Osobą uzależnioną człowiek pozostaje już do końca życia, a ponowne zażycie takich substancji nawet po długim okresie abstynencji wyzwala gwałtowny nawrót nałogu. Niektóre zmiany, które wywoła zażycie takich substancji jest niodwracalne.

Pamiętaj! Osoba, która będzie zachęcać Cię do zażywania takich substancji nigdy nie powie Ci jakie konsekwencje niesie to za sobą oraz co Ci grozi!  Może warto zastanowić się czy warto posunać się do takich zachowań ? Do czego tak naprawdę jest to potrzebne i czy na pewno osiągniesz dzięki temu swoje cele ?

Gdzie szukać pomocy?

Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801-199-990

Ogólnopolska Poradnia Internetowa  www.narkomania.org.pl

Ośrodek Wsparcia dla Osób z Problemami Uzależnień - ul. Konińska 4, 62-700 Turek

Centrum Leczenia Uzależnień Pryzmat w Turku - ul. Dąbrowskiego 7, 62-700 Turek

Informator na temat placówek udzielających pomocy osobom z problemem narkotykowym www.kbpn.gov.pl

 

 

Powrót na górę strony