Jednoślady pod lupą - czyli podsumowanie wczorajszej akcji na terenie powiatu tureckiego
Wczoraj na terenie powiatu tureckiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Turku przeprowadzili działania ukierunkowane na użytkowników hulajnóg, rowerów elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch. Efektem działań było ujawnienie aż 42 wykroczeń !
Wczoraj, tj. 14 maja na terenie powiatu tureckiego przeprowadzone zostały działania skupiające uwagę na użytkowników rowerów, rowerów elektrycznych, hulajnóg oraz urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch.
Wielu użytkowników właśnie tych pojazdów, będąc uczestnikami dróg zapomina, że oprócz swoich praw ma również obowiązki wynikające wprost z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Właśnie dlatego aktywność funkcjonariuszy w trakcie wczorajszych działań ukierunkowana była na:
- egzekwowanie stosowania przepisów ruchu drogowego przez użytkowników dróg, w szczególności zachowania kierujących pojazdami takimi jak rowery, rowery elektryczne oraz urządzenia transportu osobowego i urządzeniami wspomagającymi;
- kontrolę prawidłowego wyposażenia jednośladów, w tym również oświetlenia pojazdów;
- badanie stanu trzeźwości użytkowników jednośladów;
- ujawnianie wykroczeń popełnianych przez pieszych.
Mundurowi uważnie przyglądali się poczynaniom wszystkim użytkownikom jednośladów, ale i pieszym. Przeprowadzone działania to liczne kontrole w rejonie korzystania ze ścieżek rowerowych, śluz dla rowerów oraz oznakowanych przejść dla pieszych.
Niestety bilans wczorajszych działań nie prezentuje się najlepiej. Wśród podjętych łącznie 65 kontroli drogowych użytkowników wspomnianych wcześniej pojazdów ujawniono aż 42 wykroczenia!
Dlatego przychodzimy dziś z małym przypomnieniem najważniejszych pojęć, ale i obowiązujących przepisów użytkowników tych właśnie pojazdów:
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;
W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się, każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
- czepiania się pojazdów;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Hulajnoga elektryczna: parkowanie
Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.